Moim zdaniem

Jedno z tych miejsc które będziesz mile wspominać i do których z pewnością zechcesz powrócić. Wspaniała wycieczka po historii Kaszub, znakomicie zachowane budynki wraz z wyposażeniem. Można zobaczyć a nawet wręcz poczuć jak wyglądało życie codzienne w ówczesnych czasach. Wszystko to rozciągnięte na ogromnym terenie (22 ha), gdzie przechadzasz się we wspaniałej atmosferze mając nieodparte wrażenie że jesteś tu i teraz i bierzesz udział w codziennym życiu tej wioski. Wspaniałe miejsce na spędzenie wolnego czasu zarówno samemu jak i z rodziną. Na spokojne obejście terenu musisz przeznaczyć sobie minimum około 3 godzin.

Przy wejściu dostaniesz mapkę, która poprowadzi Cię po wspaniałych obiektach i poinformuje co widzisz i gdzie jesteś 😉
Na terenie skansenu nie widać jasno konkretnej trasy zwiedzania i łatwo coś pominąć, więc opcja mapy jest jak najbardziej na plus.

Parking przy obiekcie jest dość sporych rozmiarów ale pomimo tego że byliśmy tam po sezonie to i tak dwa kółka musiałem zatoczyć żeby wyszukać wolne miejsce.


Informacje zewnętrzne

Muzeum typu skansenowskiego, w którym zgromadzono ponad 50 obiektów architektury ludowej z obszaru całych Kaszub i Kociewia oprócz pasa nadmorskiego. Muzeum znajduje się w województwie pomorskim, w powiecie kościerskim w gminie Kościerzyna na obszarze Pojezierza Kaszubskiego i Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego nad jeziorem Gołuń.

Muzeum zajmuje 22 ha i jest on podzielony na 6 sektorów odpowiadających 5 obszarom Kaszub, oraz sektor zawierający obiekty użyteczności społecznej: drewniany, XVII-wieczny kościółek przeniesiony ze Swornychgaci, szkołę ze wsi Więckowy, tartak ze Staniszewa oraz kuźnię z Linii, które są zaaranżowane w sposób sprawiający wrażenie przebywania w kompletnie wyposażonej wsi kaszubskiej.

Oprócz kilkunastu kompletnych zagród chłopskich z okresu XVII-XIX wieku na terenie skansenu znajduje się też kilka dworków i obejść drobnej szlachty a także domy robotników rolnych, karczma oraz dwa młyny wiatrakowe: tzw. koźlak z Jeżewnicy oraz typu holenderskiego z Brus. Większość obiektów ma także wyposażone częściowo lub całkowicie wnętrza.

Na terenie Parku odbywają się imprezy folklorystyczne: Jarmark Wdzydzki w trzecią niedzielę lipca oraz Święto Kartofla (w trzecią niedzielę września) a także pokazy zajęć domowych i rzemieślniczych, kiermasze, lekcje, koncerty muzyki ludowej, odpusty itp.


Galeria

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.